Nelson Mandela

Urodził się 18 lipca 1918 roku w Transkei (RPA). Jest prawnikiem, działaczem politycznym, przywódcą murzyńskim, prezydentem RPA.

 

Urodził się w rodzinie wodza plemienia Thembu. Ukończył studia prawnicze, następnie założył w Johannesburgu kancelarie prawniczą. W 1944 roku znalazł się wśród osób zakładających Afrykański Kongres Narodowy (ANC). Była to organizacja działająca na rzecz zniesienia dyskryminacji ludności murzyńskiej. W 1950 stanął na czele tej organizacji, a w 1952 roku przewodniczył ogólnokrajowej kampanii przeciwko segregacji rasowej (zwanej apartheidem).

 

W 1956 roku został skazany za zdradę stanu. Po 5 latach opuścił areszt i rozpoczął działalność w organizacji pod nazwą „Włócznia Narodu”- było to zbrojne ramie ANC. W 1962 roku Mandela został przeszkolony w Algierii w sposobie organizacji walk partyzanckich, niestety schwytano go i ponownie osadzono do więzienia. Rok później został posądzony o próbę obalenia ustroju państwa i terroryzm. W czerwcu 1964 roku otrzymał wyrok skazujący go na dożywocie.

 

Z więzienia wyszedł po 26 latach (11 lutego 1990 roku), po legalizacji ANC. Mandela wziął udział w rokowaniach z władzami na temat odejścia od apartheidu, ostatecznie 1 lutego 1991 roku prezydent RPA, Frederik Willem de Klerk oficjalnie proklamował zniesienie apartheidu. W tym samym roku Mandela podjął się kierownictwa ANC, trwało to do 1999 roku.

 

Od 27 kwietnia 1994 roku do 16 czerwca 1999 Mandela pełnił funkcje pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA, wybranego w wolnych wyborach parlamentarnych.

 

W 1993 roku wspólnie z de Klerkiem otrzymał pokojową nagrodę Nobla. Jedno z jego często wypowiadanych zdań brzmi: Walka jest moim życiem. Będąc prezydentem angażował się w rozwój szkół, dróg, wodociągów.

 

W czerwcu 2004 roku wycofał się z życia publicznego, poświęcając się rodzinie i swojej kolejnej żonie poślubionej w wieku w wieku 81 lat. Obecnie Mandela angażuje się w walkę z AIDS, również z powodów osobistych (jego syn zmarł na tą chorobę).

 

26 października 2007 roku na wniosek kapituły dziecięcej został odznaczony Orderem Uśmiechu.

Autor: