Procedura powoływania rządu

dział: Ustrój

Główną rolę w tym procesie odgrywa prezydent i Sejm. Inicjatywa wychodzi od prezydenta, który wskazuje kandydata na premiera. Desygnowany na prezesa Rady Ministrów, na wniosek prezydenta powołuje w ciągu 14 dni cały rząd. Przedstawia także Sejmowi program działania swojego rządu w tzw. exposé oraz zwraca się do izby niższej parlamentu o udzielenie mu i jego rządowi wotum zaufania.

 

Wotum zaufania jest uchwalane przez Sejm bezwzględną większością głosów. Jeśli Rada Ministrów otrzyma wotum zaufania wówczas rozpoczyna rządy. Jeśli wotum zaufania nie zostanie uchwalone, w ciągu 14 dni, tym razem Sejm musi wskazać kandydata na premiera. Nowy premier wygłasza w Sejmie exposé oraz zwraca się z prośbą o uchwalenie wotum zaufania dla swojego rządu. Kolejny raz są dwie możliwości.

 

W przypadku uchwalenia wotum zaufania, rząd rozpoczyna działalność, jeśli jednak do tego nie dojdzie, rząd nie powstaje, a inicjatywa ponowny raz powraca do prezydenta. Prezydent wskazuje kandydata na premiera. Ten powołuje rząd i występuje w Sejmie, przedstawiając program działania Rady Ministrów. Sejm musi mu udzielić wotum zaufania większością zwykłą. W przypadku, gdy do tego nie dojdzie, czyli nowy rząd nie uzyska poparcia Sejmu, prezydent rozwiązuje parlament i skraca kadencję Sejmu, zarządzając nowe wybory parlamentarne.