Huragan jest cyklonem tropikalnym, w którym siła wiatru wynosi powyżej 33 m/s. W naukowej terminologii meteorologicznej huragany występują na Atlantyku, podczas gdy tajfuny, występują na Oceania Spokojnym. W języku potocznym nazwa huraganowe wiatry odnosi się do bardzo silnych wiatrów.

 

Cyklony tropikalne dzielą się na depresje tropikalne, sztormy tropikalne i huragany. Klasyfikowane są ze względu na siłę wiatru w specjalnej skali Saffira – Simpsona. Do najbardziej znanych huraganów, w ostatnim czasie należą te, które nawiedziły Stany Zjednoczone w 2005 roku. Pierwszym z nich był potężny cyklon tropikalny o nazwie Katrina, który 29 sierpnia 2005 roku dotarł do wybrzeży Luizjany a następnie przeszedł na wschód do Nowego Orleanu. Huragan zdewastował wybrzeża stanów Luizjany, Missisipi i Alabamy. Jak podają oficjalne źródła zginęło 1209 osób, głównie w Nowym Orleanie. Na skutek huraganu i przerwania wałów przeciwpowodziowych 80% miasta znalazło się pod wodą. Według towarzystw ubezpieczeniowych straty spowodowane przez huragan oceniono na 24 mld dolarów. Natomiast całkowite straty są oczywiście znacznie większe, lecz trudne do oszacowania. Dodatkowym problemem natury ekonomicznej okazał się fakt, że w okolicach Nowego Orleanu znajduje się wiele amerykańskich platform wiertniczych ropy naftowej, gdzie przerabia się znaczny procent tego surowca.  Uszkodzenia rafinerii i rurociągów jakie wywołał huragan, spowodowały skok cen benzyny i co miało niekorzystny wpływ na gospodarkę całych Stanów Zjednoczonych.

 

Kolejnym huraganem była Rita, cyklon tropikalny, który uformował się nad wyspami Bahama, jednak  zniszczył on przede wszystkim tereny USA. Szczególnie wybrzeża Teksasu i Luizjany. 24 września 2005 roku zagroził bezpośrednio Stanom Zjednoczonym. Jego ośrodek przeszedł nad miastem Port Artur. Na szczęście nad lądem siła wiatru osłabła. Huragan zdewastował odcinek wybrzeża, niszcząc doszczętnie wiele małych nadmorskich miejscowości. Na szczęcie nie było licznych ofiar, dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji ratunkowej. Obawiano się również, że Rita udeży ponowniew Nowy Orlean pogłębiając tam skalę zniszczeń. Tak się jednak nie stało. Konsekwencjami ekonomicznymi huraganu Rita było wyłączenie z eksploatacji znacznej ilośćci platform wiertniczych ropy i gazu w Zatoce Meksykańskiej, co poważnie obniżyło dostawy tych surowców i miało niekorzystny wpływ na całą gospodarkę amerykańską.

 

Ostatnio doszło do tragedii za sprawą huraganu Sidr powstałego na Oceanie Indyjskim w listopadzie 2007 roku. Siła wiatru dochodziła do 250 km/h a momentami nawet 305 km/h. Rejon gwałtownych zmian pogodowych określony został jako „niż 11 listopada”. Skutkiem huraganu była ewakucja ludności w Bangladeszu zakrojona na masową skalę, a w jego wyniku zginęło wg oficjalnych danych, co najmniej 3447 osób.

Klęski żywiołowe